Az alkohol tényleg butít
Egy új, MRI felhasználásával végzett tanulmány szerint a tizenévesek súlyos károsodást idézhetnek elő agyuk fehérállományában, ha kemény ivászatba kezdenek. A fehérállomány az agysejtek közötti információáramlásért felelős, így az ivás okozta károsodásnak gondolkodásbeli és memóriaproblémák lehetnek a következményei, továbbá az iskolai teljesítmény is romolhat.
Ennek oka talán az, hogy az alkohol a fejlődő agyat károsítja. A serdülők alkoholfogyasztása változatlanul nagy problémát jelent, az amerikai középiskolások 55 százaléka volt már életében részeg, 25 százalékuk pedig az elmúlt két hétben legalább egy nap öt vagy több italt fogyasztott.
A tanulmány elkészítéséhez Susan F. Tapert, a San Diegóban található Kalifornia Egyetem pszichiátria docense és a San Diegói Veteránegészségügyi Központ Addiktológiai/Pszichiátriai részlegének vezetője MRI segítségével vizsgálta 28 kamasz agyát, közülük 14-en vettek már részt ivászatban, vagyis egy nap legalább 4-5 italt fogyasztottak, azonban nem voltak alkoholfüggők.
Az MRI felvételeken látszott, hogy a rendszeresen alkoholt fogyasztóknál károsodott az agy fehérállománya, ám korábbi tanulmányokból már tudjuk, hogy a nagymennyiségű alkohol fogyasztása befolyásolja a serdülők memóriáját és kognitív képességeit.
Dr. John R. Knight, a Harvard Egyetem Orvosi Karának gyermekgyógyász docense, a Bostoni Gyermekkórház Serdülő-addiktológiai Központjának igazgatója szerint az eredményeknek fontos törvényi vonatkozásai is vannak. „Azt ajánljuk, ne csökkentsék az alkoholfogyasztás alsó korhatárát, ahogyan egyes főiskolai vezetők ezt tanácsolták” – mondta el Knight. „Nem akarjuk megfosztani a tizenéveseket és a fiatal felnőtteket semmitől, csak megvédeni a jövőjüket.”