Rá is erősíthetünk az allergiára, csak óvatosan!
A szezonális allergiától szenvedők számára nagy körültekintést igényel a megfelelő étrend összeállítása. Léteznek ugyanis olyan ételek, melyek keresztreakciót kiváltva felerősíthetik a szénanáthás tüneteket, vagy orális allergia szindróma formájában okozhatnak allergiás reakciót.
A keresztallergia bármilyen allergiát okozó anyag (például pollen) és az ételben vagy a környezetben megtalálható anyag között meglévő szerkezeti hasonlóság miatti kettős allergia. A két anyag kémiai szerkezete közti különbség olyan kicsi, hogy a szervezet, különösen ha már fokozottan érzékeny az egyik anyagra, nem tud különbséget tenni köztük.
Az orális allergia szindróma (OAS) tünetei közé tartozik a friss gyümölcs, vagy zöldség és bizonyos egyéb ételek elfogyasztásának hatására azonnal fellépő száj-, nyelv- és torokduzzanat, bizsergés és viszketés. Súlyosabb esetben gégeödéma, fulladás, sokk léphet fel.
A Budai Allergiaközpont szakembereinek összeállításából megismerhetjük azokat az ételeket, melyeket meglévő allergiás betegség mellett célszerű elkerülnünk.
Jellemző keresztallergiák
- Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
- Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem , burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kiwi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, zeller
- Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kiwi, avokadó
- Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró , bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér
- Földimogyoró: dió
- Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
- Latex: gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kivi
A legtöbb esetben az allergiás reakció elkerülhető, ha a fenti ételeket nem nyers állapotban, inkább főzve fogyasztjuk.
Mindenképpen tanácsos allergológus, vagy immunológus szakorvos segítségét kérnünk, amennyiben a fenti tüneteket tapasztaljuk, illetve ha elhúzódó és súlyos szénanáthás tünetekkel küzdünk, orrpolip esetén, asztmától, vagy kiújuló orrmelléküreg gyulladástól szenvedünk, a felírt gyógyszereket nem érezzük hatékonynak. Szénanáthátás gyermek esetében különösen fontos szakszerű segítséget igénybe vennünk. Ilyen esetekben ugyanis az immunterápia segíthet megelőzni az asztma kialakulását.