Nem mindegy, mivel sütjük-főzzük ételeinket: régóta közhelyszámba megy, hogy a zsír nem megfelelő erre a célra, mert káros a szervezetre. Különösen a cukorbetegeknek kell nagyon odafigyelniük, mit esznek - a repceolaj pedig megoldást jelenthet a gondokra.
Ne meneküljön evésbe a hideg elől!
A nyár az emberek nagy részének napfényt, vízpartot, nyaralást, pihenést, kellemes esti sétákat jelent, így a tél beköszöntével ezek nélkülözése enyhe depressziós tünetekhez vezethet. A sötét, borús, esős napokon a lakásból sincs kedvünk kimozdulni, és a természetes napfény hiányában szerotoninszintünk is kisebb lehet, ami hozzájárul a depressziós tünetek megjelenéséhez.
A zöld tea élvezete
A teaivás szokása Kínából ered, de az emberiség legelterjedtebb italának felfedezése a legendák homályába vész. Az egyik változat szerint Sen-nung császár Kr. e. 2737-ben ivóvizét forraltatta, amidőn egy hirtelen támadt szélfuvallat az égő ágak közül néhány levelet belesodort a forró vízbe. Valószínű, hogy miután a kínaiak régen rájöttek: a forralatlan víztől megbetegszenek, igyekeztek azt ízesebbé tenni, és így találtak rá a teacserje leveleire.
A tej nem csodaszer, hanem alapvető élelmiszereink egyike, de számos áldásos hatása van: többek között hatékonyabbá teszi a fogyást és az izomtömeget is segít növelni. Amerikai tudósok napi 3 bögre (mintegy 7 dl) tej, illetve ennek megfelelő joghurt vagy sajt fogyasztását javasolják.
Veszély a szabadban
A tavasz beköszöntével egyre több időt töltünk a szabadban, sajnos azonban nemcsak az emberek szeretik a jó időt, hanem a kullancsok is, akik legalább ennyire kedvelnek minket és házikedvenceinket is. Az elmúlt évtizedekben egyre enyhébbé váló telek, a tartósan talajmenti fagyokkal telt napok számának csökkenése miatt létszámuk ráadásul folyamatosan nő.