Mire jó a nyírfalevél?
A nyírfa fehér törzsű, hajlékony, csüngő lombú fa, melynek szépségében számos parkban gyönyörködhetünk. A népi hiedelmek szerint Nagyasszonyunk fájával minden komoly baj távol tartható. A nyírfa szárított levelében sok C-vitamin is található, ezért használták a tavaszi fáradtság megelőzésére. A népgyógyászatban elsősorban vértisztítóként és ízületi-, illetve vesebetegségek orvosságaként tartották számon.
Van megoldás!
A depresszió az ember érzelmi egyensúlyát alapjaiban felborító, súlyos mentális betegség, mely az élet bármely szakaszában jelentkezhet. A még mindig élő tévhitekkel ellentétben több, mint átmeneti rossz hangulat vagy hangulati mélypont, ennek megfelelően puszta akaraterővel nem is győzhető le. Megfelelő kezelés nélkül a tünetek hetekig, hónapokig vagy évekig is fennállnak.
Se szeri, se száma a szenzációsabbnál szenzációsabb diétáknak, fogyási módszereknek, súlyveszteséget okozó csodaszereknek, pedig számos gyakran alkalmazott fogyókúra jellegénél fogva alkalmatlan arra, hogy általa tartós eredményt érjünk el – ráadásul nem egy közülük kifejezetten veszélyes is lehet. Összeállítás-sorozatunk első részében eloszlatunk pár tévhitet néhány általánosan elfogadott diétatípussal kapcsolatban.
Magyarországon még viszonylag kevesen hallottak az effektív mikroorganizmusokról, ám kis szerencsével ez a helyzet hamarosan változni fog, hiszen a tőlünk nyugatra, illetve a Távol-Keleten már általánosan elterjedt mikrobakeverék alapvető változásokat hozhat nemcsak életünkbe, hanem szemléletmódunkba is. Hidas András genetikusprofesszorral, a biológiatudomány kandidátusával beszélgettünk az áttörést jelentő anyagról.
A mákfélék családja tartozó pipacs utak mellett, parlagon hagyott területeken tömegesen előforduló, egyéves növény. Kinyílt virágának sziromleveleit gyűjtik a nyári hónapokban, május-augusztusban.