Az aromaterápia bizonyítottan csökkenti a stresszt
Japán tudósok bebizonyították, hogy bizonyos illatok belélegzése megváltoztatja a génaktivitást és a vér kémiai összetételét. Ezáltal csökken a stressz szintje.
Akio Nakamura és munkatársai tanulmánya rávilágít arra is, hogy az emberek már az ősidőktől fogva szagolgattak bizonyos növényeket az idegesség, gyulladások, depresszió és álmatlanság ellen. A növényi kivonatokat tartalmazó olajat felhasználó aromaterápia, melyet a közérzet és egészségi állapot javítására használnak, az alternatív gyógyászat népszerű ágazata lett.
A kutatások során laboratóriumi patkányokat stresszes környezetbe helyeztek. Egy részük linalolt (a legelterjedtebb anyag az érzelmi feszültség oldására) lélegzett be, a többi pedig nem. A linalol az immunrendszer két kulcsösszetevőjének, a neutrofilnak és a limfocitáknak a szintjét visszaállította majdnem a normál szintre, továbbá több mint 100 gén aktivitását is csökkentette, melyek a stresszes helyzetek során túlműködnek. Az eredmények alapját képezhetik egy olyan vérteszt kidolgozásának, mely segítségével beazonosíthatók lesznek a stresszcsökkentő illatok.